Музи Уласа Самчука.

     Улас Самчук був професійним письменником - рідкісне явище в недержавній спільноті . У його творчій натурі існував дуалізм , дві споріднені музи постійно зводили боротьбу під час його творчого горіння : одна муза епосу Калліопа. Муза великого письменника, друга - модерна. Третя сестра, муза широкого спілкування зі своїм народом , муза знаменитого журналіста . Обидві вони , ці музи , нерозривно сплетені в його душі і в його літературному доробку .

     На початку 30- их років видавнича спілка " Діло " у Львові видала збірку новел Уласа Самчука " Віднайдений рай ". Потім появлялися його романи один за одним , спершу в роках 1932-1937, теж у Львові , його славетна трилогія " Волинь ", а у 1932 р . роман " Кулак ", в 1934 р . роман «Гори говорять» і в тому ж році лірична повість " Марія ".

     Під час війни його муза , ніби слухаючись відомого закону " інтер арма сілент музе ", припинила свою невсипущу діяльність , правда , не цілком . Письменник присвятив свій час і ніколи невтишну енергію громадській , політичній і журналістичній діяльності, набираючись під час війни вражень , що стали основою багатьох його широких полотен . Він , у тяжких воєнних роках , не раз наражаючи своє життя , повернувся на Волинь , де редагував газету під назвою " Волинь ". Покинувши назавжди Україну в 1944 р . поступово пересуваючись на захід із сотнями тисяч українців , що не хотіли жити в совєтському царстві , він переїжджає до Німеччини , а потім на постійний побут до Канади , де поселився в Торонті . Ще в Німеччині появляються такі його твори : двотомний роман " Юність Василя Шеремети " в 1947 р . і в 1948 р . чи не найкращий його твір " Морозів хутір ", що є першою частиною трилогії " Ост ". А на американському континенті були надруковані такі його твори : в 1957 р . роман " Темнота ", в 1959 р . роман «Чого не гоїть вогонь» , присвячений УПА , о 1968 р . роман про Канаду «На твердій землі» .

     Ледве чи в кого може бути сумнів , що вже з появою 1 - го тому " Волині " Улас Самчук увійшов у ряди українських класиків . А пізніше його творчість - це тільки поширення і поглиблення його унікальної позиції в українській літературі .

     Улас Самчук народився в селі Дермань на Волині 20 лютого 1905 р . Своє село він любить над усе .

     Та чорна древня земля - мати багатьох великих людей України вона народила і Михайла Грушевського , і Лесю Українку , і Валентина Мороза , вона народила нам чи не найбільшого письменника модерної української літератури Уласа Самчука.

Юрій Клиновий, " Слово ", Торонто.

1. "75-Річчя Уласа Самчука", автор: С. Новицький.

2. "Вони йшли однією дорогою", автор: Тетяна Мосійчук.

3. "Дермань для мене центр центрів на планеті".

4. "До 98-ої річниці з дня народження Уласа Самчука", автор: Ольга Августюк.

5. "До 98- ої річниці з дня народження Уласа Самчука", автор: Федір Єфімчук.

6. "З чим ідемо до ювілею Уласа Самчука?", автор: Тетяна Семигіна.

7. "... І мій глек на капусту...", автор: Ігор Качуровський.

8. "Музи Уласа Самчука", автор: Юрій Клиновий.

9. "На прарідне лоно я вернусь..", автор: Людмила Васюк.

10. "Нарід Чи Чернь".

11. "На чест славетного митця", автор: Євген Шилан.

12. "Помер письменник Улас Самчук", автор: Леонід Горлач.

13. "Стежками Уласа Самчука", автор: Володимир Баталов.

14. "Улас Самчук — літописець трагічної доби", автор: Валерій Вакульчик.

15. "Улас Самчук повертається", автор: Микола Луків.

16. "Улас Самчук та його «Волинь»", автор: Андрій Жив ' юк.

17. "Урочистості з нагоди 96-ої річниці з дня народження Уласа Самчука".

/ Головна / Біографія / Книги / Фотоальбом / Спогади / Статті / Бібліографія /
Copyright © 2005, TI-ZL