Гурій Бухало, Рівне, 16 квітня, 1994.

     Свого часу славний земляк відомий український письменник Улас Самчук доля якого в 40-і роки закинула в далеку Канаду, підтримував тісні контакти з керівництвом Інституту Дослідів Волині та з товариством "Волинь", які активно працюють у цій країні. Та воно інакше і бути не могло, адже ці інституції ставили своїм основним завданням вивчати і популяризувати історію Волині, зокрема видавати праці земляків-волиняків. І серед інших праць, які ці заклади видали, книги Уласа Самчука "На білому коні". "На коні во­роному", "Планета Ді-Пі", "Втеча від себе", "Марія". Наш земляк користувався великою повагою та по­шаною і в членів цих Інституцій. Про це свідчить той факт, що Інститут Дослідів Волині до свого 25-річного ювілею випустив у 1976 році, тобто ще за життя письменнику, ювілейну марку з зображенням Уласа Самчука.

     Зрозуміло, що у зв'язку з цим наш земляк вів інтенсивне листування з - цими волинськими інституціями в особі голови Інституту доктора. С.Радчука та голови "Волині" Інженера І. Онуфрійчука. І ось із таких листів пан Ілля Онуфрійчук надіслав на мою адресу. Це листи, які охоплюють період з 1977 до 1982 років. У них наш земляк ділиться зі своїми кореспондентами творчими планами, задумами, досить часто у них згадує видатних волиняків, у тому числі і колишніх жителів міста Рівного, і ще раз повертається подумки до своєї батьківщини старовинного Дерманя під Здолбуновим. Ось один з таких листів. Але перш чим його навести, слід нагадати ту шалену пропагандистську акцію, яку було розгорнуто більшовицькими правителями про­ти бувшого рівнянина Костянтина Варваріва. Метою цієї акції було будь-що дискредитувати його в очах світової громадськості. Але виявляється, що на захист К. Варварова виступили наші земляки, у тому числі й Улас Самчук. Свідчення цього ось цей його лист: "Торонто. 7. 11. 1977. Др.. Сергій Радчук. Вінніпег.

     Дорогий Пане Земляче!

     Звертаються до Вас у такій справі: Вам певно відомо, що наш земляк, високий урядовець Державного Секретаріату Закордонних, Справ ЗСА (Сполучених Штатів Америки Г.Б.), : Константин Варваров, будучи представником американського відділу ЮНЕСКО на конференції цієї організації в СССР. Грузія, наразився на шантаж з боку агентури КГБ СССР. Ми робимо з цього приводу гострий протест І висилаємо його до ДержСекр. Зак. Сира» у Вашингтоні.

     Було б дуже бажаним, щоб подібний протест вислано було і від КУКУ (Конгрес Українців Канади — Г.Б.), а особливо Т-ва Волиняків із заявою, ми добре знаємо К. Варварова і може свідчити, що неї зроб­лені проти цього агентурою КГБ інсинуації с лишень брудною вигадкою КГБ і т.п.

     Було б гаразд, зробити це по можливості як найскорше і вислати до Держ. Секр. Зак. Справ у Вашингтоні, а копію цього вислати на адре­су К. Варварова у Парижі. Можна також робити пропаганду, щоб люди писали індивідуально листи в цій справі до ДСЗС (Державний Секретаріат Закордонних Справ — Г.Б.) у Вашингтоні. Це може тільки помогти... Бо була б велика шкода, коли б уряд у Вашингтоні, для ока, переніс Варварова на якесь інше становище... На теперішньому його становищі він може зробити також багато і для нашої укр. справи. Вітаю Вас дуже щиро, як також усіх наших друзів-земляків. Попросіть їх вибачення від мене, що я пишу їм усім зокрема, це просто тому, що я весь цей час дуже зайнятий різним писанням, а канцелярія моя лишень один Я і все... Дві руки і одна голова.

Повний до Вас щирої пошани Улас Самчук.

Спогади

1. Спогад: Єфімчук Федір Олегович.

2. Спогад: Наталія Блонська.

3. Спогади про видатного земляка.

4. Вірш: "Дермань, Дермань...", Марія Голод

5. Спогад: Світлана Кузьменко.

6. Спогад: Юрій Шерех, "Спроби Дружніх Портретів".

Листи до Уласа Самчука

1. Третій лист від Шереха.

2. Лист від Євгена Маланюка.

3. Лист: Віктор Петров.

4. Листа від Дмитра Андрієвського з Брюсселю.

5. Лист від видавця Михайла Борецького.

6. До Уласа Самчука, Олена Теліга.

7. До Уласа Самчука, Олена Теліга.

Листи Уласа Самчука

1. Гурій Бухало, Рівне, 16 квітня, 1994.

2. «Повний до тебе правдивої і щирої пошани». Лист Уласа Самчука до Марії Зоц від 24 лютого 1969 року.

3. Сім листів Уласа Самчука до Євгена Маланюка.

/ Головна / Біографія / Книги / Фотоальбом / Спогади / Статті / Бібліографія /
Copyright © 2005, TI-ZL